Növények egymás közt
Növények egymás közt

A Szent István Egyetem 1. évfolyamos biológus (BSc) hallgatói tudományos ismeretterjesztő írás elkészítését kapták feladatul egyik múzeumi munkatársunktól. A legjobban sikerült írásokat blogunkon is közzétesszük. E sorozat következő részeként Tyler Teadora írását olvashatjuk a növények…

A majdnem lóvá tett muzeológus
A majdnem lóvá tett muzeológus
Hogyan lesz az ősbölényből gyapjas orrszarvú?

Jövőre mindenképpen csinálunk még egy ásatást, mert nagyszerű leletek kerültek elő, egyenesen hiánypótlóak erről a területről! Ráadásul az Istállóskői-barlang jégkori vadászainak „stílusában” pattintott eszközök nagyon ritkának számítanak errefelé! De ne rohanjunk úgy előre, sokkal inkább hátra,…

Az élőhely megsemmisült, a növény életre kelt
Az élőhely megsemmisült, a növény életre kelt
Mire jók a természetrajzi gyűjtemények? 8.rész

A közelmúltban magyar kutatók munkájának köszönhetően a tekert csűdfű (Astragalus contortuplicatus) gyűjteményben őrzött, 130 éves magvaiból életképes egyedek fejlődtek ki. Ezzel új adatok kerültek fel a magvak hosszú távú életképességének rekordlistájára. Írta: Bauer Norbert A tekert csűdfű…

Migránsok és otthon maradók – egy tundranövény génekben őrzött vándorlástörténete
Migránsok és otthon maradók – egy tundranövény génekben őrzött vándorlástörténete
Mire jók a természetrajzi gyűjtemények? – 7. rész

A sziklai kövifoszlár (Arabidopsis lyrata subsp. petraea) északi elterjedésű tundranövény. Közép-Európában jégkorszaki maradványfajnak tartják, de ezt csak néhány éve, populációgenetikai vizsgálatokkal sikerült bizonyítani. Írta: Bauer Norbert Magyarországon a Csobánc bazaltszikláin és a…

Véget ért a véres küzdelem az év vadvirága címért
Véget ért a véres küzdelem az év vadvirága címért
Az Év vadvirága 2016-ban: a mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris)

  Mocsári kockásliliom (fotó: Toldi Miklós) A mocsári kockásliliom az 1283 szavazatból 516-ot szerzett (40,22%), második lett a nagyezerjófű 290 szavazattal (és 22,60 %-kal), harmadik a turbánliliom 261 szavazattal (20,34 %), és tisztesen helytállt a medvehagyma 216 szavazattal (16,84 %). Akár…

Kipusztultnak hittük – a zörgőfű és a macskamenta története
Kipusztultnak hittük – a zörgőfű és a macskamenta története
Mire jók a természetrajzi gyűjtemények? 6. rész

A magyar flórában több olyan növény is van, melyekről csak régi gyűjteményi példányok alapján tudjuk, hogy élnek vagy éltek Magyarország területén. Az igazán ritka fajok néha évtizedekig sem kerülnek szemünk elé. Így könnyen gondolhatjuk, hogy már kipusztultak Magyarországról. Írta: Bauer…

Januári nagyjaink
Januári nagyjaink

221 éve születettAlbach József Szaniszló Pozsony, 1795. jan. 28. - Kismarton, 1853. nov. 12. Természettudományi, földrajzi, egyházi író, botanikus, ferencrendi szerzetes 1810-ben belépett a ferencesek rendjébe. Székesfehérvárott bölcsészetet, Pozsonyban teológiát tanult. Mint korának népszerű…

2015-ben Herman Ottó díjasok lettünk!
2015-ben Herman Ottó díjasok lettünk!
Bemutatkozik a 28 éves Bakonyi Természettudományi Múzeum Baráti Köre

A Herman Ottó Évhez kapcsolódva „ A Közösség” díját nyerte el a Bakonyi Természettudományi Múzeum Baráti Köre. A díjjal országosan is elismerték az egyesületünkben folyó 28 éves teljesen önkéntes közművelődési és kutatómunkát. Társadalmi szervezetünket a Veszprém Megyei Bíróság 1989-ben a 294-es…

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

január 2016
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív > >> 
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
süti beállítások módosítása