A Herman Ottó Évhez kapcsolódva „ A Közösség” díját nyerte el a Bakonyi Természettudományi Múzeum Baráti Köre. A díjjal országosan is elismerték az egyesületünkben folyó 28 éves teljesen önkéntes közművelődési és kutatómunkát.
Társadalmi szervezetünket a Veszprém Megyei Bíróság 1989-ben a 294-es számon vette nyilvántartásba. Az egyesület emblémája a kavicsfogú álteknős (Placochelys placodonta) lett.
Az egyesület tagjai a Veszprém Megyei Múzeumok Baráti Köre Természettudományi Szakcsoportjának tagjai, a Bakony-kutatók és a természet iránt érdeklődő zirci és környékbeli polgárok közül kerültek ki. Már az első évben 122 fő volt a taglétszám, ami a 28 év elteltével csaknem megduplázódott.
Az egyesület erkölcsileg, szakmailag és anyagilag is támogatta a múzeum tudományos és ismeretterjesztő kiadványainak, A Bakonyi Természettudományi Múzeum Közleményei és A Bakony Természettudományi Kutatásának Eredményei című folyóiratok megjelentetését. Ahogy anyagi lehetőség nyílt rá, szakkönyveket, térképeket, valamint gyűjteményeket is vásárolt az intézménynek, és segédkezett a geológiai leletmentésekben is, például a pénzesgyőri kréta korú puhatestűek gyűjtésében, illetve a pleisztocén korú csajági mamutok mentésében is.
Az egyesület saját ismeretterjesztő kiadványokat is megjelentetett. 2000-ben Horváthné dr. Harmat Beáta szerkesztésében látott napvilágot, a Bakony természeti értékeit ismeretterjesztő formában bemutató könyv, a térség védett növény- és állatfajainak listájával készített A Bakony - A természet kincsestára. Ezt a kiadványt térítésmentesen eljuttattuk minden megyei oktatási intézménybe és könyvtárba. A Bakonyi Természettudományi Múzeum ásvány- és fosszíliakatalógusa 2006-ban, Katona Lajos Tamás geológus szerkesztésében jelent meg dupla DVD formájában. A kiadvány a múzeum geológiai gyűjteményét tárja az érdeklődők elé. A Bakony területéről származó ősmaradványokat és ásványokat mintegy 8800 színes képben ismerteti. 2012-ben közös szervezésben a múzeummal, megjelent a XIV. Bakonykutató ankét összefoglaló kötete is. 2013-tól a múzeummal közösen útjára indítottuk az ingyenes részvételű – időszaki kiállítással egybekötött – tudományos ismeretterjesztő konferenciánkat, melyen minden évben 100 fő körül volt az érdeklődők száma. A konferenciákhoz ismeretterjesztő kiadványt is készítettünk, melyet térítésmentesen biztosítottunk a konferencia résztvevői számára: 2013: A pulai kráter-tó; 2014: A Bakony biodiverzitása; 2015: A Pannon-tó öröksége címmel.
Egyesületünk tagjai folyamatosan segédkeztek a múzeumi rendezvények (Bakony-kutató Ankétok, muzeológus találkozók, Múzeumok Éjszakája, Múzeumok Őszi Fesztiválja) és az időszaki kiállítások lebonyolításában.
A korábbi években megbízásos munkákat is vállaltunk, a Földtani Munkacsoport földtani-geomorfológiai térképezéseket végzett, ezen kívül kutatási jelentés is készült „Előzetes javaslat a Kelet-Bakonyi TK kialakításához” címmel. 2014-ben a Magyar Biodiverzitás Kutató Társaság megbízásából a „Védett bogárfajok felmérése az Ágasegyházi-rétek Natura 2000 területen” témájú kutatásba is bekapcsolódtunk. A kutatási munkák bevételét az egyesület működésére és a múzeum támogatására használtuk fel.
2011-től az egyesületünk közhasznúvá vált, annak reményében, hogy minél nagyobb és színvonalasabb programokat tudjunk szervezni a természettudományok iránt érdeklődők számára.
Az elmúlt 28 év során összesen 118 ismeretterjesztő előadást tartottunk, 1 tudományos és 3 tudományos-ismeretterjesztő konferenciát, 46 buszos- és gyalogtúrát, 5 vándorkiállítást, 5 tábort, 13 vetélkedőt és 2 középiskolai természetismereti szakkört szerveztünk.
Programjaink nyilvánosak, melyekről korábban a Zirc és Vidéke c. helyi lapban, jelenleg esetenként a Zirci Kábel Tv-ben és rendszeresen a múzeum facebook oldalán adunk hírt. Tagjaink az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumát térítésmentesen látogathatják.
2015-ben értesültünk a Herman Ottó „ A Közösség” díj pályázati kiírásáról, amire dr. Csorba Gábor a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgató-helyettese hívta fel a figyelmünket. Ezen a pályázaton olyan civil tömörülések, egyesületek indulhattak, akik fontosnak tartották/tartják a vidéken folyó természettudományos kutatást és vele párhuzamosan az ismeretterjesztést is. Ezzel a díjjal országosan is elismerték az egyesületünkben folyó 28 éves teljesen önkéntes közművelődési és kutatómunkát.
Ezúton is szeretnénk minden egyes kutatónak megköszönni azt az önzetlen tevékenységét, hogy az egyesület felkérésére túrákat, ismereterjesztő előadásokat, foglalkozásokat tartottak a természettudomány iránt érdeklődők számára.
A Bakonyi Természettudományi Múzeum Baráti Körének rendezvényei és megvalósult programjai
írta: Katona Lajos
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.