Az ormányosbogarakkal rokonságban lévő eszelények (Rhynchitidae) és levélsodrók (Attelabidae) világanyagának teljes feldolgozottsága érdekében évekkel ezelőtt számos meghatározatlan példányt küldtünk ki Andrej Alekszandrovics Legalovnak, a csoport egyik ismert szakértőjének, aki megvizsgálta és azonosította a bogarakat. Az anyag egy része 2013. január 4-én érkezett vissza. A doboz 33 fajt rejtett, és ami különösen izgalmas: 10 korábban (2003, 2007) leírt tudományra új faj akadt köztük. A fajok A példányok többségét múzeumi munkatársaink gyűjtötték Ázsiában és Afrikában.
A tíz tudományra új faj:
Pseudallapoderus kanherinus Legalov, 2003 (India), Homapoderus ashantensis Legalov, 2007 (Ghána), H. ghanensis Legalov, 2007 (Ghána), Cyanallapoderus brazzavilensis Legalov, 2007 (Kongó), Hamiltonius siamensis Legalov, 2007 (Thaiföld), Paratomapoderus flavoebenoides Legalov, 2007 (Ghána), P. rhobompoensis Legalov, 2007 (Kamerun), Henicolaboides sapansis Legalov, 2007 (Vietnam), Lamprolabus trangensis Legalov, 2007 (Thaiföld), Leptapoderus kalimantanensis Legalov, 2007 (Malajzia).
Eszelény- és levélsodró-gyűjteményünk 3030 példány tartalmaz, 12 szabványméretű (40×50 centiméteres) fiókban elhelyezve. Jelenleg csak 20 meghatározatlan példányunk van, a névhordozó típusaink száma 47 lett.
Az eszelény név eredetileg az „eszes lény” kifejezésből származik, ami e bogarak találékony ivadékgondozási módszerére utal. Az eszelényfélék (28 faj él hazánkban) imágói a peterakás alkalmával fiatal növényi részeket rágással elhervasztanak. A fonnyadt – és gyakran gombákkal (termések esetében moníliával) benőtt – növényi részt a lárvák táplálékként fogyasztják. A levélsodrófélék (hazánkban 3 fajuk él, köztük a tölgylevélsodró) tápnövényeik leveleit speciális módon rágják meg, lábaikkal szivarszerű vagy hordószerű sodratot készítenek. A peték védett helyen vannak a sodratba rejtve, ami a kikelő lárvák tápláléka is.
Attelabus nitens (Scopoli, 1763) - tölgylevélsodró (a példányt Magyarországon gyűjtöttük)
2. kép - A tölgylevélsodró hordószerű sodrata (Budapest: Hűvösvölgy, 1954.VI.16., gyűjtő: Endrődi Sebő)
A példányokat rovartűkkel kell körbetűzni, hogy ne mozduljanak a szállítás során
172 meghatározott példány
Szerzők: György Zoltán és Merkl Ottó
A fotókat György Zoltán készítette a Bogárgyűjteményben (Nikon Coolpix 4500 és Olympus Camedia C-7070)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.