A Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárának kutatói, 2011. márciusában közel egy hónapot dolgoztak a Kazak Központi Múzeum szkíta kori, hun-kori és türk kori leleteinek embertani vizsgálatával. Egy tudományos konferenciát követően, amelyen Bíró András Zsolt tartott előadást, a nyugat kazakisztáni Aktöbéből érkezett muzeológusok felkérték a magyar szakembereket a Han mollasziből (Kán temetőből) előkerült, vélhetően káni csontok azonosítására, vizsgálatára. Mivel Abilkhair kánról nincs hiteles ábrázolás, így antropológiai módszerekkel nem lehet azonosítani a kánt (nincs mihez viszonyítani). Azonban vannak egyenes ági leszármazottai, így a tőlük levett DNS mintát össze lehet hasonlítani a csontból kivont DNS-mintával. Az Almaty genetikai intézetben elvégezték a vizsgálatokat és 99.7% valószínűséggel megállapították hogy a csontok Abilkhair kántól származnak. A magyar kutatók a helyszínen elvégezték a csontok antropológiai elemzését – a nem meghatározást, az életkor (elhalálozási kor) becslését, testmagasság becslést, patológiai vizsgálatokat –, amelynek eredményei alátámasztották a genetikai vizsgálatok eredményeit.
Ezt követően 2011. augusztusában egy kazak delegáció Magyarországra hozta a koponyát, arcrekonstrukció készítés céljából.
szerző: Bíró András Zsolt
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.