Képeslapos herbáriumi példányok a mélyraktárból

Magyar Természettudományi Múzeum Növénytárának egyik nagy gyűjteményében, a Herbarium Generaléban 2019-ben elrendelt revíziós munka a végéhez közelít. E gyűjtemény több mint hatszázezer lapjának vonalkódozása meglehetősen egyhangú munka, olykor azonban szokatlan példányok kerülnek kézbe, lehetőséget nyújtva pár perc felüdülésre, rácsodálkozásra…

Szerzők: Bauer Norbert (Növénytár) és Somlyay Lajos (Növénytár)
nyito_kep_fekvo_dianthus_glacialis_zador-herbarium_bn.jpg

Hószéli szegfű herbáriumi példánya

Múzeumokban a gyűjteményi revízió a nyilvántartás és a példányok állapotának felülvizsgálatát szolgálja. Jogszabályban előírt feladat, amely különösen a nagy példányszámú kollekciók esetén igen monoton munka. Minden példányt kézbe veszünk, kisebb állagvédelmi feladatokat is ellátunk, a nem megfelelő helyre beosztott példányok a helyükre kerülnek. A revíziós munka során így számos szakmai muzeológiai feladat teljesül (megőrzés, nyilvántartás, raktári rend), ezen felül azonban új kutatási témák is felmerülhetnek, sőt, olykor váratlanul egyedi szépségekre bukkanunk.

herbarium_generale_szabadost_220_kincs_rs.jpg

A Herbarium Generale gyűjteményt a Magyar Természettudományi Múzeum Ludovika téri épületének egyik mélyraktárában őrizzük (fotó: Szabados Tamás)

A Növénytár egyik nagy gyűjteményében, a Herbarium Generaléban 2019-ben elrendelt revíziós munka a végéhez közelít. Ez a növénygyűjtemény virágos növények szárított, konzervált herbáriumi példányainak százezreit őrzi, Földünk valamennyi területéről, leszámítva a Kárpát-medencét (utóbbinak önálló gyűjteménye van). Ez a több mint hatszázezer példányból álló, szekrénykataszteri nyilvántartású kollekció több száz botanikus és herbarista tudományos igénnyel gyűjtött és adatolt, rendszertani rendben tárolt herbáriumi lapját tartalmazza. A Herbarium Generale revíziója során a példányokat vonalkóddal is ellátjuk. A több éves munka során számos különleges példány került elő. Jelen bejegyzésünkben Zádor Ernő herbáriumából, 20. század eleji, alpesi növényfajokat ábrázoló képeslapokkal díszített lapokat mutatunk be.

Zádor Ernő (1889–1960) nem volt „hivatásos” botanikus, így életéről nem sokat tudunk. Középiskolai tanáremberként természetrajzot, kémiát és áruismeretet oktatott. Mint azt a Növénytárban őrzött számtalan herbáriumi lapja is bizonyítja, a virágok szerelmese lehetett. Főleg Budapest környékén gyűjtött. Herbáriumában a saját gyűjtések mellett más gyűjtők példányait is megcsodálhatjuk. Az alább bemutatott, képeslapokkal kiegészített herbáriumi példányok is másoktól származnak.
kep_2_trollius_europaeus_zador-herbarium_bn.jpg

Zergeboglár herbáriumi példánya Zádor Ernő növénygyűjteményéből, kiegészítve a fajról fotokróm eljárással készült képeslappal

A zergeboglár (Trollius europaeus) példányt őrző lapot Joseph Friedrich Krzisch (1812–1875) cseh botanikus gyűjtötte 1865-ben, Grünbach határában az Északi-Mészkőalpokban. A hószéli szegfű (Dianthus glacialis) példányait egy Hedinger nevű gyűjtő szedte, szintén az Alpokban, a karintiai Mallnitz határában. Hedinger és Zádor akár ismerhették is egymást, de erre nincs bizonyítékunk. A két bemutatott herbáriumi lap közös jellemzője, hogy rájuk nemcsak préselt növényt, hanem a lapon lévő növényt élethűen ábrázoló képeslapot is ragasztottak.

kep_3_dianthus_glacialis_zador-herbarium_bn.jpg

Hószéli szegfű herbáriumi példánya Zádor Ernő növénygyűjteményéből, kiegészítve a fajról fotokróm eljárással készült képeslappal

Ezek – az első ránézésre se nem festmény, se nem fotó benyomását keltő képeslapok – a 20. század első évtizedeiből valók, ún. fotokróm eljárással készültek (ld. itt). Az alpesi növényekről készült fotokrómiák a századelőn igen népszerű küldemények voltak az Alpokban nyaraló turisták körében, hiszen a színes fotózás technikájának elterjedése előtt is lehetővé tették a látnivalók élethű ábrázolását. A Zádor-féle lapokon található képeslapok a drezdai Nenke & Ostermaier kiadó „Alpenflora Photochromie” sorozatából valók, gyártásuk az 1910-es évekre tehető. A legvalószínűbb, hogy Zádor a herbáriumi lap összeállítása során, pusztán esztétikai okokból egészítette ki ezekkel a példányokat. Egyelőre nem tudjuk, hogy e képeslapokat ajándékba kapta, vagy esteleg egy hegyvidéki nyaralás emlékei?

 Irodalom

Mai Manó Ház Blog (2023): Az első színes képeslapok az 1880–1910 közötti időszakból (https://maimanohaz.blog.hu/2023/10/22/az_elso_szines_kepeslapok_az_1880_1910_kozotti_idoszakbol)

Vozárová, M., Šípošová, H. et al. (2010): Osobnosti botaniky na Slovensku : Biografický slovník osobností, ktoré sa podieľali na rozvoji klasickej a úžitkovej botaniky do roku 2009. Bratislava,  Veda, 2010. 615 pp.

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr318456389

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
süti beállítások módosítása