Lebilincselő felvételek várnak mindenkit a Magyar Természettudományi Múzeumban november 3-áig Földünk éjszakai tájaitól a Naprendszer égitestjein át a Tejút titokzatos világába, és azon is túl, a kozmikus végtelen extragalaxisai közé.
Tarczi Patrik: Sarki fény teliholdnál
Ha azt hitték, több mint két évet kell várniuk az újabb teljes Holdfogyatkozásra, tévedtek. Megnyílt a Csillag-képek című országos asztrofotó kiállítás több mint 50 hazai asztrofotós 100 legszebb képével, köztük az év asztrofotósa 2019. világverseny abszolút győztese, Francsics László 35 felvételből összeállított, Árnyékba című kompozit fotójával, amely egyetlen momentumba sűríti, amint 2018. január 31-én a Hold a Föld árnyékába lépett. A kép 99 országból érkezett 4600 nevezés közül lett a világ legjobbja. A nyertes képet, valamint a többi, a kozmikus környezetet bemutató fotót november 3-áig csodálhatják meg a múzeumban.
Francsics László: Árnyékba
A megnyitó ünnepségen a kiállítást szervező Magyar Asztrofotósok Egyesületének elnökségi tagja, Bagi László köszöntötte a több száz érdeklődőt, egyúttal gratulált a 2019. év asztrofotósa nemzetközi verseny győztesének, Francsics Lászlónak. A köszöntést Bernert Zsolt, a múzeum főigazgatója folytatta, aki Francsics teljesítményét az olimpiai játékokon egyszerre több díjat is elnyerő versenyzőkéhez hasonlította. Örömét fejezte ki, hogy a múzeum már másodjára adhat otthont a kiállításnak. Fontosnak tartja, hogy a tárlattal az intézménynek a hagyományos tudományterületein kívül eső, ám a természettudományokba szervesen illeszkedő tematikával bővül a profilja, ami hosszú távon a múzeum célja is.
Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója
Feltóti Péter, a Magyar Asztrofotósok Egyesületének alelnöke elmondta, hogy a csillagászati léptékű természeti jelenségek megfelelő leképezéssel bárkinek befogadhatók. Az asztrofotózás értelme elvégre mi más lenne - a fotósok belső motivációján túl -, mint a gyönyörködtetés és az ismeretterjesztés. Ám nem könnyű megfelelni annak az elvárásnak, hogy a fotók egyszerre legyenek hitelesek, valamint esztétikusak és a nagyközönségnek befogadhatóak is. Legalább 8-10 tudományág alapjaival kell tisztában lenni ahhoz, hogy igazán jó asztrofotók készüljenek. A hazai asztrofotózás egyedi, sokszínű és magas színvonalat képvisel a világon. Ennek kulcsát az asztrofotósok mintegy kétszáz fős, egymást támogató közösségében látja.
A vendégeket ezután Francsics László, az egyesület elnöke üdvözölte. Köszönetet mondott mindazoknak, aki részt vettek a kiállítás megvalósításában. A legnagyobb elismerést és köszönetet természetesen a fotósok kapták, akik hatalmas energiát fektettek abba, hogy a falakon függő képek olyan magától értetődően esztétikusak, természetesek és tiszták. „Ilyen rezzenéstelenül láttatni a kozmoszt – na, ebben van a legnagyobb erőfeszítés” – mondta. Az egyesület legfontosabb feladatát abban látja, hogy eljuttassa ezt a teljesítményt, átadja az élményt a közönségnek. A jelenlévők számossága, a nagy érdeklődés azt igazolja, hogy ez sikerül.
Francsics László (balra), a Magyar Asztrofotósok Egyesületének elnöke
A megnyitó záró mondatait Éder Ivántól, az egyesület alelnökétől hallhattuk, aki kiemelte, mennyit változott az elmúlt 15-20 évben az asztrofotózás. Robbanásszerűen fejlődött a technika, növekedett a tudás, és javult az asztrofotók minősége. Óriási teljesítmény, hogy a magyar asztrofotózás a nemzetközi élvonalban van, az is, hogy 60 embertől ennyi gyönyörű fotót tudtak most összegyűjteni. Végül mindenkinek gratulált, majd megnyitotta a kiállítást.
KÉPEK A MEGNYITÓRÓL
Fotók: Szabados Tamás és Jókuthy Emese
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.