Írta: Kutasi Csaba, fotó: Haltrich Attila
A Zirci Arborétum mellett lakók körülbelül egy hete észlelték a szentjánosbogarak rajzását. A bogarak az arborétumban és a környező bokros-füves területeken is nagyobb számban röpködnek.
Nagyjából ebben az időben fejeződött be az Alcsúti Arborétumban a szentjánosbogarak rajzása, melyet jelentős érdeklődés és a Mécsbogár Fesztivál (https://www.facebook.com/mecsbogar?fref=ts) kísért. A Múzeumok Éjszakája után, június 21-én tartott fesztivál szakmai előadását a hazai szentjánosbogár fajokról dr. Kutasi Csaba, az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának rovarásza tartotta.
A három hazai fajból a nagy szentjánosbogár (Lampyris noctiluca) a leggyakoribb, ezt a bogarat választották az Magyar Rovartani Társaság internetes szavazásán az év rovarának. A zirci és az alcsúti arborétumban nem ez a faj, hanem a kis szentjánosbogár (Lamprohiza splendidula) világít. Rokonához hasonlóan csak a hímek röpképesek, a nőstények a fű között világítanak és várják a hímeket. Főként vizenyős területeken, patakvölgyekben fordulnak elő.
Kolláth Zoltán videója az Alcsúti Arborétumban látható
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.