Írta: Merkl Ottó és Németh Tamás
Rokonok, barátok, ismerősök távoli tájakra utaznak, ahol megannyi érdekes rovar is él. Rávenni őket, hogy gyűjtsenek nekünk? Könnyebb, mint gondolnánk.
A bogarászok igazi csodabogarak. Családjuk, rokonságuk, ismerőseik azért előbb-utóbb elfogadják a különös hóbortnak tekintett hivatást, az entomológiát. Mi több, ha látják a lelkesedést, olyankor magukkal ragadja őket a vadászat izgalma, a felfedezés öröme.
Néhány egyszerű eszköz, pár tanács a rovarászat fortélyairól, és az egzotikus utak máris nem szokványos élményekkel gazdagodhatnak. A hazahozott példányoknak pedig tényleg örülünk, és mikor a gyűjteménybe kerülnek, céduláik örökre megőrzik az önzetlen gyűjtők nevét.
Homokkőtornyok Csádban, az Emi Koussi (a Szahara legmagasabb hegye) környékén
Merkl Gábor (Merkl Ottó testvére) két alkalommal, 2014 és 2015 januárjában a Csád északi részén fekvő Tibeszti hegységben járt. A csapat a szaharai táj káprázatos geológiai látványosságait, illetve a hajdani bőséges faunát ábrázoló sziklarajzokat kereste fel. A kietlennek gondolt sivatagban bogarak is akadtak, és ezekből néhány a Magyar Természettudományi Múzeumba került.
Az Anthia sexmaculata marginata a Szahara déli sávjában, Mauritániától Egyiptomig előforduló futrinka. Alkonyatkor aktív, amikor már enyhül a forróság. Repülni nem tud, de gyorsan fut, és veszély esetén savas folyadékot fecskendez a támadójára.
A Steraspis speciosa nevű díszbogár a trópusi Afrika szavannáinak lakója, de észak felé megtalálható a Szahara déli részéig. Lárvái a ritkásan növő akáciák törzsében fejlődnek.
Nemes István és Nemes Horváth Ágota, Németh Tamás rokonai trópusi nyaralásaikon (Thaiföldön és a Maldív-szigeteken) gyűjtöttek. Németh Tamás előzetes instrukciói alapján köveket forgattak, elhalt fák kérgét hántották le, figyelték a növényeket. Üres gyógyszeresfiolákban, lefagyasztás után hozták el a megtalált rovarokat.
A népszerű thaiföldi üdülősziget, Ko Samui, a Miksicus acuminatus virágbogár és a Notocorax javanus gyászbogár lelőhelye.
A Miksicus acuminatus virágbogár (balra) elterjedt Indonéziában és a Maláj-félszigeten, észak felé Thaiföldig. Lárvája korhadó fában él, a kifejlett bogár virágokon vagy erjedő gyümölcsön táplálkozik.
A Notocorax javanus gyászbogár (jobbra) délkelet-ázsiai elterjedésű: előfordul Kína déli részétől Indonéziáig. A talajon vagy a fák kérgén lehet vele találkozni, főleg éjszaka. Nappal általában elrejtőzik.
Meeru a Maldív-szigetek egyik tagja. Innen származik a Dysdercus genuszba tartozó poloskafaj, mely a nálunk is jól ismert verőköltő poloska (Pyrrhocoris apterus) rokona.
Tari Zoltán, Németh Tamás barátja munkaügyben utazott Ciprusra, ahol köveket forgatott, és úgy találta meg a lenti képen látható gyászbogarat.
A repülni nem tudó, de a talajon gyorsan szaladgáló ciprusi futógyászbogár (Tentyria cypria) Ciprus szigetének bennszülött (endemikus) faja.
A rovat korábbi cikkei:
Esetlen természetjárók találkozása az esetlen gyaloglevelésszel – avagy: vak tyúk is talál szemet 1.
Vak tyúk is talál szemet 2 – Siklóernyők és hangyadarazsak
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.