szerző és képek: Kutasi Csaba
Az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeuma ebben az évben a városi önkormányzat megbízásából a 200 ha-os Pintér-hegy kutatását végzi. A vizsgálatokat követően listát készítünk a területen fellelhető védett és értékes növény- és állatfajokból. Munkánkat az anyaintézmény kollégái is segítik, kisemlősök témakörben dr. Gubányi András, lepkék tekintetében pedig dr. Bálint Zsolt és Katona Gergely fog vizsgálódni a terepen.
Aki mostanában kilátogat a hegyre az a bükkfarakásokon minden bizonnyal megpillantja hazánk egyik legszebb cincérét, a havasi cincért. Erre a jelzőre viszonylag nagy mérete és impozáns megjelenése alapján szolgált rá. Az általában 2-3 cm-es állat (1,6-3,8 cm) testét hamvas kékesszürke szőrözet borítja, melyet bársonyos fekete foltok díszítenek. Bükköseinek jellemző faja, legnagyobb számban a Dunántúlon, a Börzsönyben és a Bükkben fordul elő.
A Bakonyban az Északi-Bakonyon kívül a Déli-Bakonyban a Keszthelyi-hegységben és a Keleti-Bakonyban élnek nagyobb állományai. Lárvája – melyet a cincérek esetében pondrónak nevezünk – 2-3 éven keresztül fejlődik öreg, elhalt bükkfák lábon álló, vagy kidőlt törzseiben. Egyedszámára a holt fák kiszállítása az erdőből károsan hat. Ha észrevesszük ne zavarjuk meg, mert védett faj, eszmei értéke 50 000 Ft.
Nem csak bogarakat lehet megfigyelni a hegyen, a nyiladékokon, az utak mentén található virágokon számos lepke röpköd. Egyik színpompás faj a nektárral táplálkozó fémes medvelepke, amely különböző lágyszárú növényeken és cserjéken is él (pl. csalán, szeder). Erdős vidékeken többfelé előfordul, egyes években gyakori.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.