Nemzeti ünnepünkre az 1848/49-es szabadságharc vezetőjének, Kossuth Lajosnak (1802-1894) herbáriumával emlékezünk, amely Növénytárunk féltve őrzött kincsei közé tartozik:
http://www.nhmus.hu/hu/novenytar/kossuth_lajos
A kormányzó-elnök hozzánk került hagyatékáról tanúskodik az alábbi listatöredék is, címe szerint "Néhai Kossuth Lajos Magyarország volt kormányzója könyvtárának leltára": A jegyzéket, melyen több, ma is klasszikusnak számító botanikai munka - a Diószegi--Fazekas-féle "Magyar füvészkönyv" (1807), Borbás Vince (1844-1905), Hazslinszky Frigyes (1818-1896), Simonkai Lajos (1851-1910) és mások könyvei - található, Tudománytörténeti Gyűjteményünk őrzi.
Szerző: Tóth-Barbalics István
Méretét tekintve kicsi, ám történeti szempontból kiemelkedő jelentőségű történelmünk nagy alakjának, Kossuth Lajosnak növénygyűjteménye, aki a szabadságharc bukása után végül Olaszországban telepedett le. Vigaszt keresve a természettudományok, mindenekelőtt a botanika felé fordult. Növénygyűjtő útjain, 1867 és 1884 között bejárta az olasz Alpokat és az Appenineket. Több, mint 4000 lapnyi herbáriumát a turini (Torino) dolgozószobájában álló két szekrényben őrizte.
A gyűjtemény - mely ma is ugyanezekben a szekrényekben található - több részből áll. A mintegy 3400 herbáriumi példányból álló egység a legnagyobb, saját észak-olaszországi gyűjtéseit tartalmazza (főleg magashegyi fajok). Ezen kívül mintegy 400 lapnyi hazai növényt kapott magyar botanikusoktól és további 130 növényt Észak-Amerikából. Bár a növények túlnyomórészt gondosan vannak felragasztva és a lapokat szép, kalligrafikus betűkkel írott jegyzetekkel látta el, a gyűjtemény botanikai értékét csorbítja, hogy a gyűjtés helyét és idejét igen ritkán tüntette fel.
Kossuth hagyatékát, így herbáriumát is, a magyar állam vásárolta meg fiától a Magyar Nemzeti Múzeum számára. A herbáriumi lapok sorszámozva, dobozokban, családok szerinti betűrendben vannak rendezve. Őrzünk egy korabeli festményt és fényképet Kossuth Lajos dolgozószobájáról, amelyen jól láthatóak ezek a herbáriumi szekrények is.
A gyűjtemény kurátora: Barina Zoltán
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.