Korsós Zoltán, a Magyar Természettudományi Múzeum Myriapoda Gyűjteményének vezetője különös pattanóbogarat fogott és fényképezett Japánban, a Ryukyu-szigetekhez tartozó Okinawán. A bogár csápízei igen hosszú nyúlványokat viselnek, melyektől a csáp leginkább a lehullott levelek összehúzására való, hobbikertekben használt gereblyéhez hasonlít. Mint minden ilyen esetben, a nyúlványok a felület nagyobbítását szolgálják, a csáp ugyanis szaglószerv is egyben. Főleg a hímek nyúlványai nagyok, hiszen ők különösen „ki vannak hegyezve” a nőstények feromonainak érzékelésére. A bemutatott példány is hím tehát; a Pectocera-nőstények csápja inkább csak fűrészes.
A Pectocera-fajok nagyon hasonlóak egymáshoz. A most fogott faj a lelőhely alapján a Pectocera yonaha lehet, melyet Takashi Kishii írt le 1996-ban. Ő a „splitter” típusú taxonómusok közé tartozik; az ilyen kollégáink előszeretettel írnak le újabb fajokat nüansznyi eltérések láttán, melyeket legtöbbször csak ők maguk vesznek észre, vagy a földrajzi elterjedés különbségei miatt, de az az érzésem, néha csak hangulati alapon. Takashi Kishii számos japán szigetről írt le számos Pectocera-fajt, de bármelyik is az, gyűjteményünk számára új.
A genuszból eddig az alábbi fajaink voltak meg: a Pectocera formosana és a Pectocera babai a tajvani gyűjtéseinkből, a Pectocera nivea lepkészek nepáli tevékenységének köszönhetően, a Pectocera tonkinensis egyetlen régi, Fruhstorfer-féle „Tonkin” lelőhelyű példány alapján, valamint a Pectocera fortunei észak-koreai utainkról.
szerző: Merkl Ottó (Bogárgyűjtemény)
Pectocera yonaha Okinawáról (Korsós Zoltán felvétele)
Pectocera-fajok a Bogárgyűjteményben (György Zoltán felvétele)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.