Pettyekkel tarkított söréteszuzmó a dolomitsziklák között

A kellemes küllemű söréteszuzmó nedves állapotban, első ránézésre akár egy májmoha is lelhetne. Az árulkodó kerek, lebenybe süllyedt termőtestek azonban hamar leleplezik a faj rendszertani hovatartozását. Ismerjük meg ezt a kivételesen értékes, dolomitsziklafalakon élő zuzmót!

Szerző: Sinigla Mónika (Botanikai gyűjtemény, MTM Bakonyi Természettudományi Múzeuma)

27_abra_1.JPG

A söréteszuzmó száraz állapotban

A söréteszuzmó, más néven pettyegetett tárcsalapony (Solorina saccata) a Peltigeraceae (Peltigerales, Ascomycota) családhoz tartozó lombos telepnövekedésű faj. Lebenyei (2–6 mm) rásimulnak a talajra, mohára. A zuzmó nevét adó látványos termőtestek (apotécium) sörétnyomhoz hasonlóan a lebenyekbe süllyedők vagy ülők, kerekdedek, 2–4 mm átmérőjűek, vörös- vagy sötétbarna színűek. A telep alsó része fehér vagy világosbarna színű, filcszerű textúrával, hosszú, fehér rögzítőfonalakkal (ún. rizinákkal) rendelkezik. A telep száraz állapotban szürke, barnásszürke, világoszöld, nedvesség hatására sötétzöld, élénkebb színű. A telep felületén apró kiemelkedések (ún. cefalódiumok ) találhatóak, ezek kékalgát (Nostoc) tartalmaznak, és jól elkülönülnek a zöldalga (Coccomyxa) rétegtől. A cefalódiumok elősegíthetik a tápanyagfelvételt és a túlélést extrém élőhelyi körülmények között.

hatlap_2.JPG

A söréteszuzmó nedves állapotban

Hazánkban hozzávetőleg 100 lelőhelyről ismert, elsősorban az Aggteleki-karszt, Bakony, Balaton-felvidék, Budai-hegység, Bükk, Gerecse, Keszthelyi-hegység, Kőszegi-hegység, Pilis és Vértes területéről. Többnyire árnyas, északi kitettségű mészkedvelő élőhelyeken fordul elő. Gyakran mészkő- vagy dolomit-sziklakibúvásokon, vagy sziklarepedésekben található.

2013 óta áll jogszabályi védelem alatt. Természetvédelmi értéke 5000 Ft. Veszélyeztető tényezői közé tartozik az élőhely leromlását előidéző motokrossz, a bányászat és a vadtaposás (elsősorban muflon).

dscf0921.JPG

A söréteszuzmó élőhelye: dolomitsziklafalak, sziklaerdők

A védett zuzmófajok elterjedése természetvédelmi szempontból is értékes területekhez köthető. A Solorina saccata a Bakonyban, Balaton-felvidéken végzett élőhely-preferencia és elterjedés vizsgálatának eredményeként megállapítható, hogy nagyrészt Natura 2000 területen fordul elő. A Bakony és Balaton-felvidék területéről 24 lelőhelyről ismerjük előfordulását.

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr8018475833

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

szeptember 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
süti beállítások módosítása