A Magyar Természettudományi Múzeum Emlősgyűjteményében 3933. leltári szám alatt található egy különösen szép nyércbőr. Az állatot 1933 februárjában vadorzó ejtette el az erdélyi Gyergyószentmiklóshoz közel eső Tekerőpatak község határában, a bőrt a múzeum 70 pengőért vásárolta meg. A példány a mára rendkívül megritkult és az IUCN által Kritikusan veszélyeztetett kategóriába sorolt európai nyérc Mustela lutreola transsylvanica alfajába tartozik, amely alfajt 1932-ben írta le Éhik Gyula (1891-1964).
Szerzők: Csorba Gábor (Állattár) és Bálint Zsolt (Állattár)
Nagyszerű írónk, Fekete István (1900-1970) jó ismeretségben volt Éhik Gyulával. Képzelhetjük, micsoda lelkesedéssel mesélhette az írónak Éhik Gyula, hogy az általa leírt „transsylvanica” (vagyis „erdélyi”) megkerült a Gyergyói-medencéből, és nem is akármilyen, hanem egy kifejezetten nagy példányban. Ha lenne nyérctrófeaverseny, a múzeumban őrzött bőr minden bizonnyal az élmezőnybe tartozna (1. kép).
1. kép. A kipreparált kapitális bőr a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményében.
Fekete István biztosan nem felejtette el a beszélgetést, mert az 1955-ben megjelent „Lutra, egy vidra regénye” című művében egész fejezetet szentel egy pisztrángtelepnek, ahol regényének főhőse, a Lutra nevű hím vidra nagy pusztítást végez a halak között. Az egyik kihelyezett vidracsapda viszont nem Lutrát, hanem egy különlegesen nagy nyércet fog. A pisztrángtelep vezetője, Uzsárdi Péter (akit Fekete István Vásárhelyi Istvánról mintázott), miután megmérték a példányt („farokkal együtt hatvankét centiméter”), ezt mondta a munkatársának: „Te fogtad, te rendelkezz vele, de a Természettudományi Múzeumban boldogok lennének…”.
A közvetett bizonyítékok azt sugallják, hogy a múzeumi 3933-as számú nyércbőr (2. kép) volt a Lutra-regény ezen fejezetének inspirálója. Beszédes, hogy az író csak a környezet szépségét, a példány különlegességét és barátainak nemeslelkűségét hangsúlyozta, és még utalás sincs arra, hogy a bőr végül is nem Magyarországról származott.
2. kép. A 3933. leltári szám alatt nyilvántartott Mustela lutreola transsylvanica cédulája.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.