Megújult az természetrajzi kiállítás az ajkai Városi Múzeumban. A tárlatot a Magyar Természettudományi Múzeum Bakonyi Természettudományi Múzeumának munkatársai hozták létre. Kutasi Csaba képes riportban számol be a november 23-i megnyitóról.
A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő központ szakmai igazgatóhelyettesének, Bölcskeiné Kocsis Zsuzsának a múzeum történetét ismertető bevezetője után dr. Korsós Zoltán a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) főigazgatója és dr. Jáger László Ajka Város önkormányzatának címzetes főjegyzője köszöntötte a megjelenteket.
Dr. Korsós Zoltán a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) főigazgatója, Bölcskeiné Kocsis Zsuzsa a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő központ szakmai igazgatóhelyettese és dr. Jáger László Ajka Város önkormányzatának címzetes főjegyzője a megnyitón
Dr. Kutasi Csaba, az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának igazgatója bemutatta a megújult tárlatot. Elmondta, hogy kapcsolatuk az ajkai múzeummal már 1989-ben megkezdődött, abban az évben készítették el a Bakonyi Természettudományi Múzeum munkatársai az „Ember és környezete” c. kiállítás „Ajka természeti környezete” című egységét. A kor színvonalának megfelelő, nagy népszerűségnek örvendő kiállításrész az eltelt csaknem 30 év alatt jelentősen leromlott, a tárlókban levő preparátumok már cserére szorultak.
Dr. Kutasi Csaba bemutatja a kiállítást
A kiállítás felújításához jó lehetőséget nyújtott a Kubinyi Ágoston program. A kiállítás tervezésében és kivitelezésében az anyaintézmény (MTM) munkatársai is segítséget nyújtottak. A pályázat szakmai részéhez készített ötleteket az MTM Kiállításrendezési Osztályának vezetője, Katus Magdolna egészítette ki, végső formába pedig a főigazgató-helyettes, dr. Medzihradszky Zsófia öntötte.
Rovardobozok a kiállításban, aki bemutatja: Rechner Szilvia
A kiállítás üzenete az 1989-es tárlathoz képest nem változott: az Ajka környékén előforduló természeti értékekre hívja fel a figyelmet, azonban ezt modernebb formában, a kor követelményeihez igazodva próbálja elérni. A város környezetéhez szervesen kapcsolódó természeti értékek megjelenítése volt a cél, melyek jól megközelíthetők a környék kedvelt turista útvonalain. Erre utaló installációk is készültek, így ösztönözve a látogatókat a bemutatott értékek felkeresésére.
Vajon mi van a vászonzacskókban?
A kiállítás szakmai tervezése, a forgatókönyv megírása legnagyobb részt Sinigla Mónika érdeme, a forgatókönyv elkészítésében rajta kívül dr. Kutasi Csaba és Kovács Attila vett részt. A kiállítás képi világát Fellenbech Brigitta alkotta meg. A rovarvilágot Rechner Szilvia preparátumai szemléltetik. Antal Tamás, a Magyar Természettudományi Múzeum preparátora a diorámát rendezte be, a háttérképet Oltványi Klára tervezte. Helt Zoltán pedig az asztalosmunkákból vette ki a részét.
Illatmintateszt Sinigla Mónikával
A kiállítás bemutatása után második osztályos ajkai iskolások próbálták ki a múzeumpedagógiai eszközöket, melyeket a kiállításhoz készítettek a zirci múzeum munkatársai. A kis diákok lelkesen tapogatták meg a vászonzacskóba rejtett természeti tárgyakat (pl. csigaház, taplógomba, termések, toll stb.) és találgatták, hogy vajon mi került a kezükbe. Az üvegekbe rejtett illatmintákban (szimatszondák) különböző növények illatai tették próbára a kicsik szaglását. A szabad szemmel kevésbé tanulmányozható természeti érdekességeket pedig mikroszkópi preparátumokon keresztül csodálhatták meg. A készítők ilyen módon szerettek volna a kiállítással minél komplexebb múzeumi élményt nyújtani.
Mikroszkópos bemutató Kovács Attilával
Panorámafotó a megújult kiállításról
A fotókat Harmat Beáta, Kutasi Csaba és Sinigla Mónika készítette.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.