Ha kinéz a földikutya…

Az idei év igencsak sűrű a magyarországi földikutyákkal foglalkozók számára, és szerencsére számos pozitív változásról és kellemes meglepetésről hallhattunk idáig is. Az állami természetvédelem, a civil szervezetek és a kutatók közös összefogása eredményeképp, 2017 februárjában hirdették ki a Bajai Földikutya-rezervátum Természetvédelmi Területet, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága igen jelentős források mozgósításával zöldfolyosókat alakított ki az egymástól elszigetelt Kelebia környéki állományok összekapcsolására, áprilisban pedig több mint 110 évnyi föld alatti rejtőzködés után ismét bebizonyosodott a földikutya jelenléte Pest megyében.

Ez utóbbi előfordulás az Albertirsa Barátainak Köre Természetvédelmi Csoportjának köszönhető, akik április 18-án felszínen mozgó példányt filmeztek le a település határában. A pontos elterjedés és az állománynagyság felmérésének egyik állomása volt a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, az Albertirsa Barátainak Köre és a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársainak részvételével 2017. szeptember 26-án tartott terepbejárás is, melynek során egy megbontott járatnál hazánkban első ízben sikerült videóra venni a földikutyákra oly jellemző egyik viselkedést. A teljesen vak földikutyák, mivel életük döntő részét föld alatti járatrendszerükben töltik - ott táplálkoznak, pihennek és ott is szaporodnak –, feltehetően a ragadozók elleni védekezésképp a megnyitott járatokat igyekeznek minél előbb elzárni. Ilyenkor a fogaikkal kibányászott földet a fejükkel a nyílás felé tolják, majd rövid időn belül a járatot akár fél méter hosszú szakaszon, keményre döngölt földdugóval torlaszolják el. Azt, hogy ilyenkor „körül is néznek” a felszínen, szórványos megfigyelésekből tudtuk, de ennek a viselkedésnek a megörökítése, Petró Péternek és Pásztor János Attilának köszönhetően, most először sikerült…

 

Írta: Csorba Gábor (MTM)

Videó: Petró Péter, Albertirsa Barátainak Köre, Természetvédelmi Csoport

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr4312917873

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
süti beállítások módosítása