A krokidolit, különös, szálas megjelenésű ásvány
szerző: Papp Gábor, Topa Boglárka Anna
A krokidolit, amint a görög krokisz (pehely, gyapjúszál) szóból képzett neve mutatja, különös, szálas megjelenésű ásvány, az alsó képen látható, riebeckit nevű, kőzetalkotó amfibol kifejődési változata. Az amfibolazbeszt rostjait a szerpentinazbesztéitől eltérően nem finom csövek, hanem néhány tízezred milliméter vékony, tűszerű kristályok alkotják. A képen látható görbült szálak dacára valamennyi amfibolazbeszt a krokidolittal egyetemben merevebb a szerpentinazbesztnél, nem szőhető-fonható, emellett tűzállósága is kisebb. A „kékazbesztet” azbesztcement és szigetelő anyagok gyártására használták, de bizonyított rákkeltő hatása miatt ma már nem bányásszák, alkalmazása a legtöbb országban tilos.
A riebeckit nevű ásvány szálas és nem szálas kifejlődési változatai. A fiolában látható kékazbeszt-példány az MTM Ásvány- és Kőzettárának ásványgyűjteményében található (ásványfotók: János Melinda, Az alsó kép forrása © Rruff Project)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.