Jégkorszak a Tarisznyás Márton Múzeumban
A Magyar Természettudományi Múzeum vándorkiállítása várja a látogatókat

Barlangi hiéna, kardfogú tigris, mamutborjú – többek között ezek az állatrekonstrukciók fogadják a látogatókat a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban megnyitott Jégkorszak tárlaton.

Gergely Imre cikkét eredetiben a Székelyhon.ro oldalon lehet olvasni.

muzeum_jegkorszak1_b

Sokan megcsodálták már a Jégkorszak kiállítást

A múzeum új kiállítása várhatóan nagyon sokakat vonz majd, hiszen a Jégkorszak című tárlatnak jó reklám az azonos nevű animációs film is. Az impozáns, élethű állatrekonstrukciók, a hatalmas méretű csontok önmagukban is élményszámba mennek, de javasolt minden látogató számára, hogy próbálja ki bátran a különböző interaktív készülékeket, amelyek – persze a falakon látható magyarázatok mellett – számos fontos és érdekes információt közölnek a jégkorszakról, amiben élünk. Ugyanis, amint a kiállítás pénteki megnyitóján is többször elhangzott, a jégkorszak nem a mamutok ideje, hanem a miénk is, sőt fontos szerepe volt ennek az időszaknak abban, hogy az ember kialakulhatott és eljuthatott oda, ahol most tart.

A kiállításnak több célját is felsorolta a házigazda Csergő Tibor igazgató, illetve a tárlat anyagát Gyergyószentmiklósra kölcsönző Magyar Természettudományi Múzeum igazgatója és igazgatóhelyettese, Korsós Zoltán, valamint Medzihradszky Zsófia, illetve a köszöntőt mondó György István alpolgármester. Az egyik, hogy szemléltessék, az éghajlatváltozások, felmelegedések és jégkorszakok váltakozása miként alakította a Földet, illetve hogyan befolyásolta az élővilág fejlődését, alakulását.

muzeum_jegkorszak5_b

Mindez ma is nagyon aktuális téma, hiszen a jelenlegi migránsválságnak egyik fontos oka, hogy vannak emberek, akik azért menekülnek hazájukból, mert korábbi életterük élhetetlenné válik, és kénytelenek más életteret keresni. Akárcsak más fajok is. Az emberi történelmet is alapvetően befolyásolták az időjárás-változások. Például a honfoglalás, a nomád törzsek nyugat felé indulásának oka is időjárás-változás volt, de a nagy francia forradalom lényeges oka is az akkori „kis jégkorszak” miatti éhínség. Birodalmak szűntek meg az éghajlatváltozások miatt.

Más üzenete a tárlatnak, hogy megmutassa, egy állandóan változó folyamat apró részecskéi vagyunk, de felelősségünk van abban, hogy lehetőleg ne legyünk romboló hatással a környezetre, amely egyben az időjárást is befolyásolja.

muzeum_jegkorszak_3_b

Elhangzott, a lehűlések százezer évek alatt lassan, fokozatosan történnek, és ehhez az élővilág alkalmazkodni tud, de a felmelegedések gyorsan történnek, ehhez pedig sok faj nem tud alkalmazkodni, és kihalásukat is ez okozza.

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr5111938901

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
süti beállítások módosítása