Kellemes karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag, boldog új évet kíván az MTM Ásvány- és Kőzettára facebook- és/vagy blogolvasóinknak, adományozóinknak, ásványgyűjtő partnereinknek, a szakmai és múzeumi munkánkat segítő összes kollégánknak és szakmai partnerünknek, megköszönve az ez évi és remélve a jövőbeni eredményes együttműködést!
Rutilcsillag kvarcban – Arnóth József adománya (Fotó: Fegyvári Tamás)
A rutil (TiO2) kristályrácsa bizonyos irányokban illeszkedik a hematit (Fe2O3) és az ilmenit (FeTiO3) rácsához, így a tűs rutilkristályok ezen irányokban ránőhetnek a hematit (ilmenit) lemezes kristályaira, és egy hatszögű hálót alkotnak (szagenit, a görög szagéné = háló szóból). Ilyenkor az egyes rutiltűk egymáshoz képest ikerhelyzetben vannak. A képen egy ilmenitlemezből (a csillag közepén lévő sötét foltból) mint kristályosodási gócból „kinövő” rutilnapot (avagy rutilcsillagot) látunk, a nap sugarait az egymáshoz képest ikerhelyzetben lévő, 60 fokos szöget bezáró rutiltűk alkotják.
Írta: Dr. Papp Gábor
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.