Mi piroslik a fedő alatt,
avagy van-e a bauxitban dinoszaurusz?

Szerzők: Papp Gábor és Topa Boglárka Anna

Kép: Jánosi Melinda

Az Északi-Bakonyban Iharkút és Németbánya közt az ipar és a tudomány számára egyaránt érdekes kőzetek találhatók. A legidősebb a késő-triász (mintegy 210 millió éves) sekélytengeri eredetű dolomit. E képződmény a késő-kréta korban szárazföldre került és karsztosodott. A karsztos felszín mélyedéseiben lerakódott üledékekből bauxit képződött. A terület még a késő-krétában ismét megsüllyedt, és a bauxittelepeket folyóvízi–ártéri eredetű, finom szemcsés homokkő és tarkaagyag fedte el. A bauxitbányászat során feltárt, mintegy 85 millió éves képződményekben találhatók a Magyarország jelenlegi területén először (2003-ban) felfedezett dinoszauruszmaradványok is, tehát a bauxitban nincsenek dinók. A bemutatott mintát a bauxit és a bauxitot fedő – itt-ott dolomittörmeléket tartalmazó – finom homokos mészmárga érintkezéséről vették. A határfelület a piros pontok mentén rajzolódik ki.

 bauxit_es_fedokozet_b_web.jpg

A példány az MTM Ásvány- és Kőzettárának nyersanyagminta-gyűjteményében található, lelőhelye Iharkút, Nb-XVIII. sz. lencse

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr887068061

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
süti beállítások módosítása