Szerző: Földessy Mariann képek: Magyar Balázs
Az MTM Mátra Múzeuma Ismeretterjesztési és Múzeumpedagógiai Osztályának munkatársai rendszeres éves továbbképzési programjuk keretében 2014. november 13-án a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban jártak tanulmányúton.
A lassan hagyományossá váló program célja a tapasztalatcsere, illetve az, hogy megismerjünk más intézményeket és az ott folyó múzeumpedagógiai tevékenységeket. A látogatásra kiváló alkalmat adott a nemrégiben átadott Fekete István Látogatóközpont a Deseda-tó partján. Kis csoportunkat a megyei hatókörű városi múzeum igazgatója, dr. Ábrahám Levente, a Természettudományi Osztály vezetője, dr. Juhász Magdolna, valamint a látogatóközpont munkatársai fogadták.
A délelőtti órákban szakvezetés keretében tekintettük meg az új komplexumot, az állandó kiállításokat, a szabadtéri élményelemeket. A program során alkalmunk volt a kulisszák mögé is bepillantani, a kiállítás létrejöttének szakmai és muzeológiai hátterét, a tervezett múzeumpedagógiai programokat is megismerni. Néha meglepve kaptuk fel a fejünket, amikor olyan új, ma még a múzeumi gyakorlatban nem általános tevékenységekről is beszámoltak, mint például a kerékpárkölcsönzés vagy a hajókirándulás szervezése. Elmondásuk alapján beláttuk, hogy itt, ebben a környezetben ez „természetes múzeumi feladat”, pláne azok után, hogy a délelőtti program zárásaként a kellemes őszi időben még egy hajókirándulásra is meginvitáltak vendéglátóink.
A hatalmas látványelemekben bővelkedő beltéri és kültéri terek, mint vendéglátóink elmondták, az őszi nyitás ellenére is igen jelentős számú érdeklődőt vonzottak az elmúlt hetekben.
A kora délutáni időszakban a „régi” múzeumépületben részt vehettünk egy általános iskolások részére „Fülelj!” címmel induló környezetismereti múzeumi órán. Az óra előtt, és azt követően, kötetlen beszélgetésen nyílt lehetőség tapasztalatcserére a kaposvári kollégákkal. Rövid kiállítási sétát követően vendéglátóink a múzeum előtt álló feladatokkal, a múzeumpedagógiai programok biztos hátterét jelentő szakmai munkával ismertettek meg, majd végigkalauzoltak a természettudományi gyűjteményeket őrző – reményeik szerint ideiglenes – raktári terekben.
A programunk végén ismét visszatértünk a Deseda-tó partjára, ahol a Fekete István Látogatóközpontban, a nagyon igényesen kialakított foglalkoztató- és előadóteremben az első időszaki kiállítás – a Magyar Természettudományi Múzeum vándorkiállítása (Tudós természetábrázolók – Herman Ottótól a digitális képalkotásig) megnyitásán vettünk részt. Az üdvözlő szavakat és egy rövid kamaramuzsikát követően a kiállítást az MTM Mátra Múzeumának nyugalmazott igazgatója, dr. Fűköh Levente ajánlotta a szép számmal összegyűlt érdeklődők figyelmébe, felidézve Herman Ottó életének, tudományos munkásságának napjainkban is irányt mutató főbb állomásait.
A késő estébe nyúló szakmai nap után azzal a jóleső érzéssel köszönhettünk el vendéglátóinktól, hogy ezúttal is számos, a napi gyakorlati munkánkban is felhasználható ismerettel lettünk gazdagabbak.
Reméljük, beszámolónkkal felkeltettük kollégáink érdeklődését, s az elkövetkezőkben többen is ellátogatnak a Deseda-tó partjára.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.