Kevesen gondolnák, hogy a méregmiriggyel kapcsolt fullánkról elhíresült darázsrokonságból a szúrások rangadóján éppen egy 2-3 cm-es hangyafaj, a 24 órás hangya (Paraponera clavata) vezetné a listát olyan termetes versenytársak mellett, mint az 5 cm-es japán lódarazsak (Vespa mandarinia japonica) vagy a 6-7 cm-es testhosszt és 11 cm-es szárnyfesztávolságot is elérő trópusi elterjedésű pókölő hősdarazsak (Pepsis fajok, lásd korábbi bejegyzés).
hősdarázs, japán lódarázs, 24 órás hangya; fotó: Vas Zoltán
Egyetlen fullánkos hártyásszárnyú szúrása sem eredendően halálos az emberi szervezetre (de allergiás reakció fellépése vagy túl sok szúrás elszenvedése már komoly veszélyt jelenthet); mégis mindenki tudja, akit szúrt már meg darázs vagy méh, hogy meglehetősen fájdalmas lehet. De mégis mennyire fájdalmas? Justin Orvel Schmidt amerikai entomológus az 1980-as években szokatlan módszerrel hasonlította össze a fullánkos hártyásszárnyúak fegyverarzenálját: rengeteg különböző fajjal megszúratta magát, és egy általa alkotott skálán értékelte, mennyire fájdalmas az adott faj szúrása, illetve mennyire tartós az okozott fájdalomérzet.
Justin O. Schmidt, http://www.abovetopsecret.com/forum/thread558549/pg1
Schmidt indexe szerint a 24 órás hangya szúrása a legrosszabb valamennyi fullánkos hártyásszárnyú közt, lekörözi a darazsak óriásait, a hősdarazsakat is. Schmidt skáláján a 24 órás hangya 4+, a hősdarázs „fájdalomindexe” 4 pontot ért el. Összehasonlításként, az Európában legveszélyesebbnek tartott lódarázs mindössze 2-es értéket kapott. A hangya neve is szúrására utal: a nagyon intenzív fájdalomérzet legalább 1 napon át kitart, és átmeneti bénulást is okoz.
A 24 órás hangyák Közép- és Dél-Amerika esőerdeiben élnek. Fészkeiket a fák lombkoronaszintjébe építik. Nagy méretük ellenére nagyon aktív és energikus vadászok; más ízeltlábúakat, kisebb gerinceseket zsákmányolnak, illetve nektárt is gyűjtenek. Fullánkjuk a vadászatban és a védekezés során egyaránt hatásos fegyver: a méregmirigy idegbénító és szövetkárosító vegyületeket tartalmaz, melyből az egy szúráskor befecskendezett mennyiség rovarok és kisebb gerincesek számára halálos adag.
Paraponera clavata mikroszkópos fotó, fotó: Didier Descouens, Wikimedia Commons
Azt gondolnánk, a helyi emberek igyekeznek elkerülni a találkozást ezekkel a hangyákkal – amire minden okuk meg is lenne – azonban a Satere-Mawe indiánok esetében épp fordított a helyzet. A törzs férfivá avatási rítusán a jelölteknek 10 percen át kell 24 órás hangyákkal teli „kesztyűket” viselniük, majd a teljes rítust összesen 20-szor elviselniük férfivá, harcossá válásukért. Az alábbi linken megtekinthetők a szertartás mozzanatai (erősebb idegzetűeknek ajánlott).
Szerzők: Vas Zoltán, Csősz Sándor
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.