Legyen március 10. a beporzók napja!

Segíts, hogy életre hívhassuk a Beporzók napját március 10-én! Ha szeretsz kirándulni, ha az ablakodban szokott virágcserép lenni, ha szereted a gyümölcsöt, a mézet, ha van egyetlen gyümölcsfa is a környezetedben, akkor érted is van ez a mozgalom. Hívjuk fel mindenki figyelmét a természet szépségére, összefüggéseire, és kérjük, segítsenek megőrizni ezt a csodát önmagáért is, magunkért is!

 beporzok_napja_logo.png

Miért szenteljünk egy természetvédelmi jeles napot a beporzóknak?

  • Európában mintegy 250 termesztett növényfajt tartanak számon, ezek kétharmada rovarbeporzású. A mindennapi ételünk mintegy harmadához kellenek a beporzók.
  • Évi 46 000 milliárd forintra becsülték a Földön a beporzók által elvégzett éves munkát.
  • Világszerte csökken a vadon élő beporzó rovarok változatossága, egyedszáma és biomasszája, egyebek között a természetes élőhelyek fogyatkozása, a légszennyezés, a növényvédő szerek használata, az inváziós fajok megjelenése és a klímaváltozás hatásai következtében. Lényegesen kisebb ott a terméshozam, ahol a vadon élő beporzó rovarok is megfogyatkoztak, a házi méh nem pótolja őket.
  • A Harvard Egyetemen beporzásra alkalmas parányi robotrepülőkkel kísérleteznek; sikerült drónnal pollent átvinni egyik növényről a másikra. Ez lenne a megoldás? Fenntartható ez? És mi lesz a mézzel? Egy kiló mézért a méhek félmillió alkalommal repülnek ki a kaptárból, és amennyit repülnek, azzal 7-szer körülrepülhetnék a Földet.

           

Ismerkedjünk meg a beporzókkal alaposabban, vannak köztük méhek, lepkék, darazsak, legyek, denevérek is. Mikroszkóp és felnagyított makettek segítségével vegyük szemügyre a kivételesen tárgylemezeken nyugvó pollenszemeket. Barkácsoljunk hazavihető méhszállót, és járjuk el együtt a méhek táncát. Az inváziós fajok tengeri szállításával kapcsolatban vetélkedőre hívjuk vendégeinket. Egy játékból pedig az is kiderül, hogy milyen fáradságos munka a pollengyűjtés.

Innen senki nem távozik rossz szájízzel!

beporzounnep_fb_esemeny.jpg

A nap egyik csúcspontjaként a kertben közösen felavatjuk a múzeum első rovarszállóját.

A hét folyamán (március 5. és 9. között) a beporzás legfontosabb szereplőiről, a rovarokról szóló különleges múzeumpedagógiai foglalkozást kínálunk a regisztráló gyerekcsoportoknak.


Az eszünk, a szemünk, fülünk, orrunk, nyelvünk, szívünk mind azt diktálja, figyeljünk a beporzókra, mert nélkülük elképzelhetetlen emberhez méltó életünk a Földön.

mehecske_mtm_csatlakozz.png

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr9313698866

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

  • gigabursch: Csodaszép! (2023.02.06. 10:10) Ősi nyomok nyomában
  • gigabursch: @Dr. Molnár Marcell: Sajnos nem tudok napi szinten a kacsákkal foglalkozni, ezért érdekel bármily... (2022.09.05. 17:19) A csigakopogtató nyomában
  • Adani: A polistesek szerencsére a gyakrabbak ember közelében, és ők valóban békések, bár megjegyzem a re... (2022.08.22. 12:40) Képes darázshatározó
  • Szőke Viktória: Köszönöm, örülök, hogy tetszett az írásom! :) Várjuk a linket, ha elkészültél. Üdvözlettel: Szőke ... (2022.06.15. 08:29) Gyönyörök kertje
  • gigabursch: Szép (2022.01.20. 11:46) Megújult a Korallzátony!

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

március 2023
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
süti beállítások módosítása