Szerző: Jánosi Melinda
Minden hazai tűzgömbrajongót és meteoritgyűjtőt lázba hoztak az elmúlt napok híradásai, mely szerint 2015. április 6-án 19:30 körül telihold fényességű meteor (tűzgömb) volt látható az alkonyodó égen.
Meteor over Hungary and Slovakia - 06.04.2015 (YouTube)
Miskolc környékén mennydörgésszerű hang is kísérte a fényjelenséget. Néhány videó és számos fotó is megörökítette a tűzgömb felvillanó, illetve füstnyomos útját. Szakemberek és lelkes amatőrök próbálják kiszámolni a fényjelenséget okozó anyag (meteoroid) esetleg földre hullott maradványainak (a meteoritoknak) legvalószínűbb helyét.
Az eddigi számítások szerint a darabok, ha földre értek egyáltalán, valahol a Bükk hegységben lehetnek.
De honnan tudhatjuk meg, hogy meteoritot találtunk?
A frissen hullott meteoritok felszínén fekete olvadási kéreg figyelhető meg, s emiatt elég jól kitűnik a környezetéből. Rendszerint nincsenek rajta éles kiszögellések, törési felületek, hanem ujjbegyszerű benyomatok, legömbölyített peremek jellemzik. Méretéhez képest nehéznek tűnik a nikkeltartalmú fémvas jelenléte miatt. Ennek köszönhető az is, hogy vonzza az erős mágnes. A leggyakoribb kőmeteoritok esetében a fekete olvadási kéreg egy darabját eltávolítva, nagyítóval szemlélve apró, néhány milliméteres gömböcskéket (kondrumokat) és a fémvas szemcséit figyelhetjük meg. Ha a fenti tulajdonságok közül több is illik a meteoritnak vélt kőzetdarabra, érdemes szakembereket felkeresni a további vizsgálatok elvégzése végett. Budapesten a Magyar Természettudományi Múzeum Ásvány- és Kőzettára is szívesen fogadja a bejelentéseket és a kérdéses példányokat.
A 2010.02.28-i hullású kassai meteorit egy példánya az eredeti fellelési környezetében
A fotó forrása: http://www.astro.sk/l2.php?part=news_events&cont=meteorit
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
jasminda 2015.04.10. 11:45:24
www.csillagaszat.hu/hirek/ok-olvasoink-kerdeztek/hogyan-ismerjunk-fel-egy-meteoritot/?fb_action_ids=834240226648947&fb_action_types=og.comments
és egy ápr. 18-i a témához kapcsolódó program:
www.mcse.hu/egyesulet/egyesuleti-hirek-2015/meteoreszlelok-es-meteoritgyujtok-talalkozoja/