Puskás Gellért: Távolugró muzsikusok a kertben: sáskák és szöcskék (2015. március 27)
A szöcske szót hallva legtöbbünk egy ugráló, ciripelő rovarra asszociál. A „sáska” viszont sokakban a pusztító sáskajárások képét idézi, holott legtöbbjük a mezők és kertek szöcskékhez hasonlóan ártalmatlan lakói. Miben különböznek és miben hasonlítanak ezek a rovarok, amelyek a tücskökkel együtt az egyenesszárnyúak rendjét (Orhoptera) alkotják? Hogyan képesek a testhosszuk sokszorosát átugrani? Hogyan és miért ciripelnek, mivel hallanak? Miért fontos a szerepük a természetes életközösségekben és mekkora veszélyt jelentenek számunkra a vándorsáskák? Mivel foglalkozik egy egyenesszárnyúakat kutató biológus a Magyar Természettudományi Múzeum rovargyűjteményében?
Kicsik és nagyok ezekre és más kérdésekre is választ kaphatnak a Műhelytitkok programsorozat soron következő alkalmán (2015. március 27.)
A védett eurázsiai rétisáska (Stenobothrus eurasius) nősténye a Vértesben (fotó: Puskás Gellért).
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.