Pulszky születésének (1814. szeptember 17. Eperjes) 200 éves évfordulója alkalmat ad, hogy röviden megemlékezzünk a politikus, múzeumi szakember szerepéről és tevékenységéről, melyet a gyöngyösi Mátra Múzeum létrejöttével kapcsolatban kifejtett.
A történeti dokumentumok tanulmányozásai alapján (Misóczki, 1997) az alábbi rövid áttekintés adható: Gyöngyösön az első múzeumalapítási kezdeményezés 1867-ben történt Főkövy Antal polgármester kezdeményezésére.
Mivel az első kísérlet sikertelen maradt, a polgármester 1872-ben újból napirendre tűzte a múzeumügyet. Ebben jelentősen motiválta, hogy ekkor Deák-párti programmal Gyöngyösön országgyűlési képviselőjévé választották Pulszky Ferencet, aki ekkor már a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója.
1875/1876-ban Pulszky kíséretében többször jártak Gyöngyösön a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Történelmi Társulat tagjai. A látogatások alkalmával az egyik fontos program volt a gyöngyösi múzeumügy.
A többszöri nekifutás 1887-ben vezetett sikerre. Hanák Kolos ügyvéd hozzáfogott a Magyarországi Kárpát Egyesület Mátra Osztályának (MKE MO) szervezéséhez. A Mátra Osztály múzeumi bizottságot alapított, s a megalakulás napja 1887. május 15. egyben Gyöngyös első múzeumi közgyűjteményének, a Mátra Múzeum megnyitásának is a napja. A múzeum a gimnáziumban kapott helyet. A múzeum öttagú társadalmi vezetőségének élére Csomor Kálmán polgármester került, a szakvezetőséget Krassy Félix, felsővárosi róm. katolikus lelkész irányította. A testület tiszteletbeli tagjává választották az önzetlenül segítő Pulszky Ferencet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.