Múlt héten, Solt Szabolcs kollégámmal, az indiai kormány és a Bonn-i egyezmény (CMS) szervezésében, Észak-Kelet Indiában, azon belül is Nágaföldön jártunk. Utunk célja, hogy a kék vércsék legközelebbi rokonára, az amuri vércsére műholdas nyomkövető jeladókat szereljünk fel. Ez a faj a világ leghosszabb vonulású ragadozó madara; észak-kelet kínai, kelet mongóliai és szibériai költőterületükről Dél-Afrikába repülnek telelni. Útjuk során nagyobb számban megállnak pihenni Nágaföldön, ahol egészen tavalyig a helyi lakosság több tízezrével fogta be étkezési célra ezeket a madarakat. Egy helyi természetvédelmi szervezet tavaly leforgatta ezt a mészárlást, mely igen komoly nemzetközi sajtóvisszhangot váltott ki (https://www.youtube.com/watch?
A madarak fegyveres őrzése mellett ismeretterjesztő kampányt is indítottak a helyi falvakban, melynek köszönhetően idén már nem történt tömeges madárpusztítás. A kampány részeként kértek fel bennünket, hogy szaktudásunkkal és a műholdas jeladóinkkal segítsük ki a programot, így sikerült eljutnunk oda ahol az elmúlt 100 évben külföldi talán egyáltalán nem járt.
Az alábbi linken egy rövid beszámoló található a múlt heti nágaföldi utunkról.
http://falcoproject.eu/hu/
Az alábbi linken pedig élőben lehet nyomon követni az általunk jelölt 3 madár vonulási útvonalát.
http://satellitetracking.eu
2 madár (Pangti és Naga) épp az Indiai óceán fölött repül ezekben a pillanatokban. Reméljük épségben átérnek Afrikába.
Néhány további kép a falcoproject facebook oldalán:
https://www.facebook.com/
Szerző: Fehérvári Péter
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.