2016-ban a gránátot választották az év ásványává. Ebből az alkalomból blogunkon egy sorozatot jelentetünk meg e sokoldalú ásványról (voltaképpen ásványcsaládról). Arról, hogy mik a gránátok, a sorozat bevezető része ír. Az eddig megjelent írások listája e bejegyzés végén található.
A Magyar Természettudományi Múzeum (akkor még véglegesnek hitt) új helye, a Ludovika mellett lévő egykori lovardában az 1996-ban megnyílt első kiállításon „Békés gránátok” címmel mutattunk be egy kis válogatást a legszebb Kárpát-medencei gránátjainkból. A cím arra utalt, hogy míg a legtöbb embernek a gránát szó hallatán egy robbanóeszköz jut az eszébe, a geológusoknak egy ásvány, mely teljességgel ártalmatlan.
A vitrinben a mai országterület legismertebb gránátjai, a börzsönyi patakok hordalékából gyűjthető almandinok közül is kiállítottunk egy maréknyit. Amikor a „Békés gránátok” címet adtuk, még nem ismertük azt az adatot, mely szerint a börzsönyi gránátok közül a nagyobb, legömbölyödöttebb szemcséknek egykor sajátos és igencsak harcias alkalmazása volt: egy XVIII. századi feljegyzés szerint a puskával vadászó parasztok a drága ólomgolyó helyett használták őket. A gránátlövedékek a világ más részein sem voltak ismeretlenek. Egyes történészek szerint az 1800-as évek elején az amerikai navahó indiánok alkalmazták őket. Hlebnyikov orosz utazó feljegyzései szerint ugyanebben az időben az alaszkai tlingitek is a helyi almandinkristályokra fanyalodtak, amikor kifogytak az ólommunícióból. 1891/92-ben pedig az észak-kasmíri Hunza-völgy fejedelemségének harcosai is vörös gránátokkal lövöldöztek a britekre – állítólag abban a hitben, hogy a vérvörös kő súlyosabb sebeket üt, mint az ólomgolyó.
De mi köze lehet a gránátnak a kézigránáthoz? Kiderül a „Honnan ered a gránát neve” című írásunkból.
Legömbölyödött almandinkristályok a Börzsönyből (fotó: Jánosi Melinda)
„Az év ásványa, a gránát” sorozat eddig megjelent írásai
1. Ásvány-e az év ásványa, és ha nem, miért igen?
Írta: Papp Gábor (Ásvány- és Kőzettár)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.