Írta: György Zoltán, képek Kovács Tamás MTI és TV2 Tények
Széchenyi Krisztián, ismert táncművész május 12-én meglátogatta a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárát. A család nagycenki mauzóleumát felújítják, ezért Széchényi Pál kalocsai érsek múmiáját jelenleg múzeumunk őrzi. Krisztián látogatásának célja az volt, hogy testközelből láthassa ősét, a több mint 300 éve elhunyt érseket, aki a Rákóczi-szabadságharcban békeközvetítőként lépett fel a császári udvar és a felkelők között - sajnos, eredménytelenül.
A Széchényi család Nógrád megyéből származik, nevét Szécsény mezővárosáról eredezteti. Krisztián, aki a Táncművészeti Főiskola néptánc szakán végzett, soha nem akart politikus lenni, mint Széchenyi István, azonban sokat jelent neki család történelmi múltja. Nagycenken már látta rokona bebalzsamozott testét, de ott üveglap választotta el tőle.
MTI Fotó: Kovács Tamás
Fura, viszont amellett egy nagyon jó érzés, hogy tudom kik voltak a felmenőim, láthatom is.
A találkozás után a meglátogatta a Múmiavilág kiállítást, ahol az Origónak a következőket nyilatkozta a múzeummal kapcsolatban:
Kíváncsi voltam, mi történik vele egy múzeumban, hogyan tárolják, mit csinálnak a múmiájával. Egészen eddig nem láttam a kulisszák mögé.
Kiss-Stefán Mónika (szóvivő), Pap Ildikó (antropológus), Széchenyi Krisztián (táncművész) (MTI Fotó: Kovács Tamás
Az eseményről a TV2 Tények és az RTL Klub is tudósított.
Pap Ildikó a Magyar Természettudományi Múzeum antropológusa, az Embertani Tár vezetője elmondta, hogy a múmia nem természetes múmia, hanem úgynevezett mesterséges múmia. Tehát preparálás során jött létre. Maga a pontos módszer nem ismert még, egyelőre annyi biztos, hogy az volt a cél, hogy méltóképp eltemethessék, elbúcsúzhassanak tőle, tehát inkább praktikus okai lehettek a mumifikálásnak.
A képre kattintva a teljes riportot megnézheti
Kiss-Stefán Mónika a Múmiavilág szóvivője riportot ad a TV2-nek.
Nem ritkaság, hogy a rokonok kíváncsiak az őseik múmiájára.
Kiss-Stefán Mónika, a Magyar Természettudományi Múzeum Múmiavilág kiállításának szóvivője a TV2-nek elmondta, hogy nem ritkaság, hogy a rokonok kíváncsiak az őseik múmiájára. A váciakhoz folyamatosan jönnek a leszármazottak, Arányi Zolikához pedig még Ausztráliából is idelátogattak.
Nagy Nikoletta (Origo) cikkéből megtudhatjuk, hogy Széchényi Pál élettörténetének részleteinek kinyomozása Kristóf Lilla győri antropológusnak köszönhető, ő vette szárnyai alá ezt az érdemtelenül mellőzött történelmi hőst.
Kristóf Lilla elmondta (MTI/múlt-kor), hogy a tárlat, amelynek Szerzetes, főpap, hazafi, Széchényi Pál, a nagycenki múmia kutatása címet adta, "vállaltan szakít a muzeológiai hagyományokkal", és elsősorban az érzelmekre próbál hatni.
Széchenyi Krisztián gróf főhajtása Széchényi Pál érsek előtt. (Fotó: Nagy Károly Zsolt) forrás: facebook
A nagycenki múmia kutatása című kiállítás szeptember 30-ig tekinthető meg Győrben, a Magyar Ispitában.
forrás:
http://www.montazsmagazin.hu/szechenyi-pal-szerzetes-fopap-hazafi-a-nagycenki-mumia-tortenete/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9ch%C3%A9nyi_csal%C3%A1d
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/20090118/garzonban_el_szechenyi_grof
http://mult-kor.hu/szechenyi-palszerzetes-fopap-hazafi-20150127
https://www.facebook.com/pages/Széchényi-Pál-érsek-kiállítás
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.