szerzők: Bauer Norbert és Turcsányi Eszter kép: Bauer Norbert
A Magyar Természettudományi Múzeum örömmel és büszkeséggel adja hírül, hogy kollégánk, Kecskeméti Tibor Pulszky Ferenc-díjat vehetett át a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület 2015. évi tisztújító közgyűlésén, április 24-én.
A legmagasabb múzeumi szakmai elismerést a múzeumi szakemberek életműdíjaként tartják számon. Olyanok kapják, akik példamutató szakmai életútjuk során a magyar múzeumügy fejlődése, a múzeumokban őrzött tudás széleskörű társadalmi népszerűsítése terén elévülhetetlen érdemeket szereztek, méltóak Pulszky Ferenc (1814–1897) szellemi örökségéhez.
Kecskeméti Tibor (kép: Bauer Norbert)
Az idén 85 éves, de legfeljebb hetvennek látszó Kecskeméti Tibor életútját, tevékenységét méltatni pár sorban nemigen lehet. Muzeológusként évtizedekig a természettudományi múzeumi szakfelügyeleti rendszer kidolgozóját és vezetőjét, geológusként az eocén nagyforaminiferák nemzetközileg elismert szakértőjét tisztelhetjük személyében. Ő az a kollégánk, aki mindig és minden körülmények között gyermeki lelkesedéssel és hittel áll minden jó ügy és előremutató kezdeményezés mellé. Mind a mai napig. Évek óta tanítja a leendő muzeológusokat a természettudományos muzeológia alapjaira. Kecskeméti Tibor azon kevés, még élő kollégáink közé tartozik, akik személyesen átélték az 1956-os forradalom alatt a Nemzeti Múzeumot, benne gyűjteményeinket és kiállításainkat sújtó tűzvészt. Tibor bácsi még látta a világ akkor harmadik leggazdagabb ásványgyűjteményét, a tűz martalékává lett gyűjtemény világhírű kollekcióit, köztük a Weiss-féle verespataki termésarany-gyűjteményt, a dél-afrikai, brazíliai, kelet-indiai ritkaságokat is tartalmazó gyémántkollekciót. Ő maga tűzőrként teljesített szolgálatot akkor más muzeológusokkal együtt. Tőle tudjuk azt a történetet, hogy a mentésben résztvevők elszenesedett emberi maradványra bukkantak. Legalábbis ők úgy vélték. Szerencsére a múzeum munkatársai meg tudták győzni a hatóságokat arról, hogy csupán a múzeum kiállításának egyik gorillapreparátuma vált a tűz martalékává.
A Petőfi Irodalmi Múzeumban tartott rendezvényen a tehetséges fiatal múzeumi szakembereknek szánt Pulszky Károly-díjat idén Bogdán Melinda (OPKM) és Török Róbert (MKVM) kapták. Gratulálunk a díjazottaknak!
Szerkesztőség: Az eseményről további cikkeket olvashatsz a Museum.hu és a Magyar Múzeumok Online oldalain.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.