A sajtóban is megjelent képeket nézve utánajártunk, hogy milyen lepkék, és miért lepték el a vasárnapi futballdöntő helyszínét, nem kis bosszúságot okozva a résztvevőknek.
Dr. Ronkay Lászlót, a Lepkegyűjtemény főmuzeológusát kérdeztük.
forrás: http://www.gannett-cdn.com
A képeken a Gamma–bagolylepke [Autographa gamma (Linnaeus,1758)], gyakori hazai bagolylepkefajunk látható, melynek évi rendszeres vándorlási útvonalába esett éppen a stadion.
Kép forrása: Magyar Természettudományi Múzeum
A lepkék a Földközi-tenger medencéjéből indulnak el Észak felé, és még Skandinávia területére is eljutnak. Tömegrajzásuknak három kiemelt időszaka van: május vége, július közepe és október. Útvonaluk nem mindig azonos, az egyes vonulások nyomvonala között 20–30 km-es eltérés is lehet. Felhőket alkotva repülnek. A stadion kifejezetten a lepkék útvonalát érintette. Az sem mindegy, hogy milyen spektrumú fényt kibocsátó reflektorokat használtak a szervezők, bizonyos hullámhosszak jobban, mások kevésbé vonzzák a lepkéket.
Ez természetes folyamat.
A döntőn látott lepkék valószínűleg Nyugat-Afrikából, az Atlasz környékéről indulhattak.
A Gamma-bagolylepke gyakori faj, vonulásuk során az egyedek 200–300 m magasan repülnek, a stadion területére a nagy fény vonzotta le őket. Vándorlásukat az időjárási körülmények (pl. frontok) is befolyásolják. Vonulásuk során naponta 60–70 km-t tesznek meg. Nappal is aktívak, ilyenkor a föld közelében, szétszóródva tevékenykednek, csak este verődnek csapatokba és indulnak útnak.
Októberben a déli irányú visszavándorlásuk az Alpoknál csúcsosodik, ahol általában a hágókon gyülekeznek. Az élőhelyeikről a tartós fagyok beállta előtt (pár nap is lehet) indulnak útnak, mert nem tudnak áttelelni, minden fejlődési alak elpusztúlna.
A globális felmelegedés sokat változtat a lepkék életén. Ma már korábban megérkeznek végső céljukhoz is, mint egykor, mert hamarabb melegszik fel a terület, amelyet vándorlásuk során érintenek. A lepkék általában nem kártevők de ez a faj igen. Hernyóik az ember számára fontos (gazdasági, kertészeti) növények megrágásával, a termés mennyiségének csökkentésével okoznak kárt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.