Nem zöld, nem sárga, hanem vörös: különös borsók a föld alól

Az alumínium ércének, a bauxitnak talán leglátványosabb szöveti elemei a pizoidok (pizolitok). A borsónyi alakzatok (piszosz görögül borsót jelent) többnyire sötétebb vörös színükkel tűnnek ki az alapanyagból (mátrixból), bennük ilyenkor a vörös színt adó hematit dúsul a mátrixhoz képest. A bauxitpizoidok általában valamilyen kristályosodási góc köré rakódó koncentrikus héjakból állnak. A közismert, többnyire mozgatott (termál-) vízből kicsapódó, kalcium-karbonát anyagú borsókövekkel szemben a bauxitpizoidokat a már lerakódott üledék kőzetté válásának (diagenezisének) lassú ásványtani-geokémiai folyamatai alakítják ki.

pizoidos_bauxit_b_1080_szerkesztett.jpg
A felső képen látható példány az MTM nyersanyagminta-gyűjteményében található, lelőhelye Kazahsztán. Az alsó felvételen alapanyag nélkül figyelhetők meg a bauxitpizoidok (kép forrása: http://www.capealumina.com.au/about-bauxite.aspx)

Papp Gábor és Topa Boglárka Anna fotó: Jánosi Melinda

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr187068131

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
süti beállítások módosítása