A Filmhéten most a múzeumok is tarolhatnak

Csontok, múmiák, magyar antropológusok a mozivásznon! Három múzeumi témájú film is versenybe szállhat.

Írta: Pap Ildikó és Szikossy Ildikó

A tegnap kezdődött Filmhéten egyszerre három, múzeumban forgatott antropológiai témájú film is versenybe szállhat. Kiss-Stefán Mónika, a Magyar Antropológusok szóvivője több hónapon át kamerával is nyomon követte a magyar és nemzetközi antropológusok rejtélyeket feltáró munkáját.

szorabirt_mumia.jpg

Szóra bírt múmia

Rejtélyes múmia a Magyar Természettudományi Múzeumban. Leltári szám nélkül, amputált lábakkal, több évtizeden át a gyűjtemény mélyén. Nem tudni, ki ő, honnan származik, hány éves, miben lelte halálát. Nincsenek papírok, jegyzetek. Csupán a mumifikálódott test. Pap Ildikó és Szikossy Ildikó, a nemzetközi múmiakutatásokban is részt vevő antropológusok Karlinger Kinga radiológust hívták segítségül, hogy megállapítsák a férfi kilétét. A CT alapján kiderült, hogy az ismeretlen természetes úton mumifikálódott, belső szervei csodálatosan megmaradtak. Milyen sérülés okozhatta a vágásokat a testén? Ki amputálhatta a lábát? Milyen társadalmi rétegben, hány évig élhetett? Vajon erőszak áldozata lett?

arcok_a_sirbol.jpg

Arcok a sírból

Janus Pannoniust lágy vonású ifjúnak gondoltuk. Ez a vélemény azonban megváltozott, amikor előkerült a csontváza, melyen számtalan vizsgálatot végeztek a szakemberek. A koponya alapján a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa, Kustár Ágnes elkészítette az arcrekonstrukciót, így fény derült a költő valódi vonásaira. De vajon milyen lehetett az arca Dobó István várkapitánynak vagy Szent László királyunknak?

albert_magyar_mumiak.jpg

Magyar múmiák Albert Zink asztalán

Ötzi, Tutanhamon, váci múmiák. Közös bennük, hogy Albert Zink és Olivier Dutour antropológusok mindnyájukat vizsgálták már. A kutatócsoport többek között arra volt kíváncsi, hogy 250 évvel ezelőtt milyen volt a  Staphylococus aureus baktérium DNS-állománya. Ez az a szuperbaktérium, amely majdnem minden ismert antibiotikummal szemben ellenálló, és leginkább felelős a kórházak intenzív osztályain fekvő, legyengült szervezetű betegek fertőződéséért és haláláért. A múmiakutatás eredményei segítenek feltárni, hogy a baktérium DNS-e a hosszú évek folyamán hogyan változott. Így talán azt is kideríthetjük, miként védekezhetünk ellene.

A filmekről bővebben:

filmhet.jpg

 

forrás: Magyar Múzeumok Online

A bejegyzés trackback címe:

https://mttmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr398440996

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Látogasd meg honlapunkat, lájkolj és kövess minket! Facebook, Twitter, YouTube, Tumblr, Pinterest

logo_jpg.jpg

mti_hirfelhasznalo.jpg

Facebook oldaldoboz

Friss témák

Rovatok

Szerzők

Információk, ajánlók

 

 

 

 

Naptár

március 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
süti beállítások módosítása